Japońska Agencja Kosmiczna zamierza rozpocząć swoją misję DESTINY+, celem której będzie asteroida Phaethon w pobliżu Ziemi. Misja rozpocznie się w 2024 roku, natomiast sam przelot obok kosmicznej skały będzie miał miejsce w roku 2028. Ta bliska Ziemi asteroida była intensywnie badana w ramach przygotowań do misji.
Naukowcy dokonali ostatnio jednego szczególnie wartego uwagi odkrycia dotyczącego asteroidy Phaethon: jej obrót przyspiesza. Okres rotacji asteroidy zmniejsza się o 4 milisekundy rocznie. Nawet taka niewielka zmiana może wpłynąć na obserwacje DESTINY+. Znajomość prędkości rotacji pozwoli zespołowi na dokładniejsze przewidzenie orientacji asteroidy podczas przelotu sondy. Pozwoli to zespołowi na jeszcze bardziej sprawne i szczegółowe obserwacje obiektu.
Biorąc pod uwagę to co wiemy obecnie o asteroidach to zmiana okresu obrotu zdarza się bardzo rzadko. Phaethon to dopiero jedenasta znana asteroida, która wykazuje zmianę okresu rotacji i jest największą z tych kosmicznych skał. Jej średnica wynosi około 5,4 km.
Wykorzystując dane obserwacyjne z lat 1989-2021, Sean Marshall, planetolog z Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, stworzył model do określenia kształtu Phaethona w ramach przygotowań do misji DESTINY+.
Jak powiedział Marshall w oświadczeniu:
Prognozy z modelu kształtu nie pasowały do danych. Czasy, w których model był najjaśniejszy, wyraźnie nie były zsynchronizowane z czasami, w których Phaethon był rzeczywiście obserwowany jako najjaśniejszy. aktywność, gdy znajdowała się w pobliżu peryhelium (punkt na orbicie najbliżej Słońca) w grudniu 2020 r.
Marshall ustalił, że model, który najlepiej pasuje do danych, zawierał stałe przyspieszenie obrotowe — innymi słowy, regularne zmniejszanie okresu obrotowego Phaethona o 4 milisekundy na rok.
To dobra wiadomość dla zespołu DESTINY+, ponieważ ciągła zmiana oznacza, że orientację Phaethona w czasie przelotu statku kosmicznego można dokładnie przewidzieć, dzięki czemu zespół będzie wiedzieć, które regiony zostaną oświetlone przez słońce
Powiedział Marshall.
Naukowcy wciąż poznają nowe fakty dotyczące Phaethonia, a misja DESTINY+ z pewnością ujawni ich jeszcze więcej. Wiemy jednak, że chociaż asteroida jest wystarczająco duża i znajduje się wystarczająco blisko Ziemi, aby można ją było nazywać potencjalnie niebezpieczną, naukowcy ustalili, że obecnie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszej planety.
Badacze przedstawili odkrycia na 54. dorocznym spotkaniu Wydziału Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Londynie, na początku tego miesiąca.
Źródło: https://www.space.com/phaethon-asteroid-spin-speeding-up