21 października Indie przeprowadzą próbny lot  w ramach przyszłej misji kosmicznej Gaganyaan. ISRO wystrzeli pusty moduł załogowy w ramach przygotowań do misji wyniesienia pierwszych indyjskich astronautów w kosmos. Po sukcesie misji księżycowej Chandrayaan-3 i osiągnięciu kluczowych etapów w ramach eksploracji słońca w misji Aditya-L1, Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych przygotowuje się do kolejnego ważnego przedsięwzięcia w kosmosie.

 

isro-transformed Kapsuła testowa Gaganyaan (Źródło: ISRO)

Misja Gaganyaan, której nazwa w sanskrycie oznacza „niebiański pojazd”, będzie próbą wysłania przez Indie co najmniej trzech astronautów na niską orbitę Ziemi przed końcem 2024 roku, chociaż dokładny harmonogram startu nie został jeszcze ogłoszony. Podano natomiast datę zbliżającego się testowego lotu Gaganyaan, podczas którego zostanie sprawdzona skuteczność systemu awaryjnej ewakuacji kapsuły dla załogi.

Najnowsze filmy

21 października ISRO wystrzeli pusty moduł z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Indiach, a następnie moduł ma zadanie wrócić bezpiecznie na Ziemię, aby zasymulować powrót astronautów poinformował wice-minister nauki i technologii, Jitendra Singh, we wtorek 11 października.

Sukces tego próbnego lotu będzie preludium do pozostałych testów kwalifikacyjnych i misji bezzałogowych, prowadzących do pierwszej misji Gaganyaan z indyjskimi astronautami – poinformowało ISRO

Testowy Moduł Załogi (CM) będzie podobny do ciśnieniowego modułu, w którym astronauci będą się znajdować podczas startu w kosmos. Jednak ta wersja będzie nieciśnieniowa. Zostanie wystrzelony przy użyciu jednostopniowej rakietowej wersji ciekłej specjalnie opracowanej dla tej misji. W przyszłości, do startu z ludźmi na pokładzie moduł załogowy umieszczone zostanie na szczycie 43,5-metrowej rakiety Launch Vehicle Mark-3 (LVM3).

 

isro2-scaled Sprzęt, który będzie używany podczas lotu testowego Gaganyaan. (Źródło zdjęcia: ISRO)

ISRO informuje, że moduł testowy oprócz symulowania startu i powrotu załogi, będzie badał także inne elementy misji, w tym spadochrony typu zaprojektowane do stabilizacji i spowolnienia statku kosmicznego podczas ponownego wejścia do atmosfery oraz „systemy uruchamiania pomocy przy odzyskiwaniu załogi” czyli system ewakuacji załogi. Jest to system, który w razie sytuacji awaryjnej umożliwi ewakuację i będzie służył do katapultowania się astronautów.

Patronite

Patronite

Zostań Patronem Astrofazy! Pomóż rozwijać projekt i zyskaj dostęp do bonusowych treści!

Po powrocie na Ziemię, moduł zostanie odzyskany przez zespół nurków z indyjskiej marynarki wojennej w Zatoce Bengalskiej przy użyciu dedykowanego statku. Później nastąpi kolejny próbny lot, podczas którego w kosmos zostanie wysłany robot nazwany Vyommitra, co w sanskrycie oznacza „przyjaciel kosmosu” czy też „kosmiczny przyjaciel”. Robot ma coś na wzór ludzkiej twarzy, potrafi mówić i posiada ramiona  – ale nie ma robotycznych nóg.