Należąca do NASA sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) sfotografowała krater, który prawdopodobnie powstał od uderzenia rosyjskiej sondy Luna – 25 W trakcie procesu lądowania, Luna 25 doświadczyła anomalii, która spowodowała jej uderzenie w powierzchnię Księżyca 19 sierpnia 2023 r.
Podziękowania: Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA/Uniwersytet Stanu Arizona.
Roskosmos, rosyjska agencja kosmiczna, opublikowała 21 sierpnia swoje szacunki dotyczące miejsca uderzenia. zespół LROC (skrót od kamera LRO) oraz zespół ds. operacji misji LRO zaprojektowali i wysłali 22 sierpnia komendy do sondy LRO, aby ta sfotografowała wskazane miejsce.
Sekwencja rozpoczęła się 24 sierpnia o godzinie 18:15 czasu UTC i została zakończona około cztery godziny później, o 22:12 czasu UTC. Zespół LROC porównał zdjęcia wykonane przed i po uderzeniu i znalazł mały, nowy krater.
Podziękowania: Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA/Uniwersytet Stanu Arizona.
Najnowsze zdjęcie „sprzed” z tego obszaru zostało wykonane w czerwcu 2022 roku (klatka nr M1410024427R); więc krater musiał powstać po tej dacie. Ponieważ nowy krater jest blisko oszacowanego miejsca uderzenia Luny – 25, zespół LRO wnioskuje, że prawdopodobnie jest on efektem katastrofalnego zakończenia tej misji, i nie powstał w wyniku uderzenia naturalnego obiektu.
Podziękowania: Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA/Uniwersytet Stanu Arizona.
Nowy krater ma około 10 metrów średnicy i znajduje się na szerokości geograficznej 57,865 stopni na południe i długości geograficznej 61,360 stopni na wschód. Sonda uderzyła w strome (więcej niż 20-stopniowym nachyleniu) wewnętrzne obrzeże krateru Pontécoulant G, około 400 kilometrów od zamierzonego miejsca lądowania na szerokości 69,545 stopni na południe i długości 43,544 stopni na wschód.