Nowe dowody na istnienie cyklonu polarnego na Uranie
Na podstawie badań fali radiowej emitowanej przez lodowego giganta, naukowcy z NASA po raz pierwszy posiadają mocne dowody na istnienie cyklonu polarnego na Uranie. Zjawisko to zaobserwowano na biegunie północnym planety. Wyniki badań potwierdzają ogólną teorię dotyczącą wszystkich planet z jakiegoś rodzaju atmosferą w naszym układzie słonecznym: niezależnie od tego, czy planety są głównie zbudowane z skał, czy z gazów, ich atmosfery wykazują oznaki wirujących wirów na biegunach.
Naukowcy od dawna wiedzą, że na południowym biegunie Uranu istnieją jakieś zawirowania. Obrazy metanowych chmur wykonane przez sondę Voyager 2 pokazały, że wiatry w centrum polarne obracają się szybciej niż nad resztą bieguna. Obserwacje w podczerwieni wykonane przez Voyageraa nie zaobserwowały jednak zmian temperatury, ale nowe odkrycia, opublikowane w Geophysical Research Letters, już tak.
Głębsze badania atmosfery Urana
Dzięki gigantycznym antenom radiowym Very Large Array w Nowym Meksyku, naukowcy mogli zajrzeć poniżej chmur lodowego giganta. Stwierdzili, że powietrze krążące na biegunie północnym wydaje się być cieplejsze i bardziej suche, a to są cechy silnego cyklonu. Dane zebrane w latach 2015, 2021 i 2022 pozwoliły na głębsze obserwacje atmosfery Uranu niż kiedykolwiek wcześniej.
„Te obserwacje mówią nam o wiele więcej o Uranie. To znacznie bardziej dynamiczny świat, niż można by pomyśleć”, powiedział główny autor Alex Akins z Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii. „To nie jest tylko niebieska kula gazu. Pod tą tajemniczą maską naprawdę dużo się dzieje.”
Uran dzięki swojemu obecnemu położeniu na orbicie, staje się coraz łatwiejszy do obserwacji. Jest planetą zewnętrzną i jego obieg wokół Słońca trwa dość długo. Na wykonanie jednej pełnej orbity potrzebuje aż 84 lata, a przez ostatnie kilka dekad bieguny nie były skierowane w stronę Ziemi. Od około 2015 roku naukowcy mają na szczęście lepszy widok.

Patronite
Zostań Patronem Astrofazy! Pomóż rozwijać projekt i zyskaj dostęp do bonusowych treści!Cyklon na Uranie, kompaktowo uformowany z ciepłego i suchego gazu, jest bardzo podobny do tych, które NASA zaobserwowało na Saturnie za pomocą sondy Cassini. Dzięki najnowszym obserwacjom cyklony (które obracają się w tym samym kierunku, co ich planeta) lub anty-cyklony (które obracają się w przeciwnym kierunku) zostały teraz zidentyfikowane na biegunach każdej planety w naszym układzie słonecznym, z wyjątkiem Merkurego, który nie ma znaczącej atmosfery.
Różnice pomiędzy cyklonami na Uranie, Saturnie a huraganami na Ziemi
W przeciwieństwie do huraganów na Ziemi, cyklony na Uranie i Saturnie nie są tworzone nad wodą, w końcu żadna z nich nie posiada stałej powierzchni, nie mogą więc posiadać wody. Poza tym cyklony na gazowych olbrzymach nie dryfują, są dosłownie zakotwiczone na biegunach. Teraz badacze będą uważnie obserwować, jak ten nowo odkryty cyklon na Uranie ewoluuje w nadchodzących latach.
„Czy ten cyklon, który zaobserwowaliśmy to ten sam, który widział Voyager? Czy w atmosferze Uranu są złożone cyklony? Fakt, że wciąż odkrywamy tak proste rzeczy na temat działania atmosfery Urana, jest naprawdę ekscytujące i razem z innymi badaczami chcemy dowiedzieć się więcej o tej wciąż dość tajemniczej planecie.” – powiedział Atkins.