Wstępne badania naukowe przeprowadzone przez NASA na próbkach pobranych z asteroidy Bennu, które dostarczone zostały pod koniec września przez sondę Osiris-Rex wskazują na obecność dużej ilości węgla, wody oraz minerałów ilastych.
Zdjęcie: NASA/Erika Blumenfeld i Joseph Aebersold
Wygląda na to, że Bennu było rzeczywiście odpowiednim celem dla pierwszej w historii NASA misji powrotnej z próbką asteroidy.
Misja OSIRIS-REx, dostarczyła próbki asteroidy Bennu na Ziemię dwudziestego czwartego września. Nieco ponad dwa tygodnie później NASA przedstawiła światu wyniki swoich pierwszych wstępnych analiz podczas transmisji na żywo, która również przekazała informacje o pierwszych analizach przeprowadzonych na materiałach pozaziemskich.
Wstępne wyniki badań naukowych są obiecujące i pokazują, że Bennu jest bogata zarówno w wodę, jak i związki zawierające węgiel, powiedzieli członkowie zespołu misji.
Próbka OSIRIS-REx to największa próbka asteroidy bogatej w węgiel, która kiedykolwiek dotarła na Ziemię i pomoże naukowcom badać pochodzenie życia na naszej planecie przez wiele pokoleń. Prawie wszystko, co robimy w NASA, ma na celu odpowiedź na pytania o to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Misje NASA, takie jak OSIRIS-REx, zwiększają nasze zrozumienie asteroid, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi, jednocześnie dając nam wgląd w to, co kryje się dalej. Próbka wróciła już na Ziemię, ale przed nami wciąż wiele nowych odkryć naukowych – takich, jakich jeszcze nie widzieliśmy. – powiedział w oświadczeniu administrator NASA, Bill Nelson.
Źródło: NASA, Wikipedia
Misja sondy OSIRIS-REx rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku, a dotarła do Bennu w grudniu 2018 roku. Sonda spędziła następne 22 miesiące badając asteroidę i szukając odpowiedniego miejsca, by opaść i zebrać próbkę.
12 grudnia 2019 roku, po roku mapowania powierzchni Bennu, ogłoszono docelowe miejsce, z którego miały zostać pobrane próbki. Obszar nazwany Nightingale (Słowik w jęzku polskim) znajduje się w pobliżu bieguna północnego Bennu i leży wewnątrz małego krateru znajdującego się w większym kraterze. W razie problemów jako zapasowane miejsce do lądowania wybrano krater Osprey (Rybołów w jęzku polskim)
Źródło: NASA/Goddard/University of Arizona – OSIRIS-REx: X Marks the Spot – 2019 AGU Press Conference
Sam proces pobierania próbki miał miejsce w październiku 2020 roku i dostarczył sporo emocji: okazało się, że powierzchnia Bennu jest zaskakująco porowata, a OSIRIS-REx zapadła się w nią bardzo głęboko, znacznie głębiej niż zakładali kontrolerzy misji.
Sonda zebrała tak dużą ilością materiału, że jej mechanizm zbierający się zatkał, co pozwoliło niektórym cząstkom i kamyczkom asteroidy uciec w przestrzeń kosmiczną. Mimo to OSIRIS-REx zdołała ostatecznie zabezpieczyć większość fragmentów Bennu i w maju 2021 roku skierowała się w stronę Ziemi.
Podróż zakończyła się 24 września, kiedy kapsuła powrotna wylądowała na pustyni w północnym Utah. Dzień później próbki dotarły do Centrum Kosmicznego NASA Johnson (JSC) w Houston, gdzie jest obecnie przetwarzana, katalogowana i przechowywana.
ASTEROIDA BENNU
Planetoida Bennu odkryta została jedenastego września tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku w ramach Projektu poszukiwania planetoid bliskich Ziemi zwanego LINEAR. Jest to program, którego głównymi realizatorami są NASA, USAF czyli siły powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz Laboratorium Lincolna z MIT.
Choć odległość Bennu od Słońca wynosi około sto siedemdziesiąt milionów kilometrów, jej orbita krzyżuje się z orbitą Ziemi. Na szczęście, obecne analizy sugerują, że nie ma powodu do niepokoju. NASA przewiduje, że Bennu zbliży się do nas kilka razy pod koniec nadchodzącego stulecia, ale szansa kolizji jest bardzo mała – zaledwie trzydzieści siedem tysięcznych procenta. Mimo to, naukowcy rozważali potencjalne metody zmiany trajektorii asteroidy, na wypadek gdyby stała się ona realnym zagrożeniem.

Patronite
Zostań Patronem Astrofazy! Pomóż rozwijać projekt i zyskaj dostęp do bonusowych treści!Bennu, ma w przybliżeniu pięćset metrów średnicy i ważąc około siedemdziesiąt siedem milionów ton, w przypadku zderzenia z Ziemią, miałaby katastrofalne skutki. Stąd decyzja o dokładniejszym zbadaniu jej przez sondę Osiris rex. Misja miała na celu dokładne zrozumienie trajektorii asteroidy, ocenę potencjalnego zagrożenia oraz zebranie próbek.
Naukowcy mają nadzieję, że badanie Bennu pomoże zrozumieć rolę planetoid w ewolucji życia na Ziemi. Po dotarciu do Bennu w grudniu dwa tysiące osiemnastego, sonda przeprowadziła dokładne obserwacje. Niektóre z odkryć sugerują, że Bennu może być fragmentem większego ciała niebieskiego.