NASA wyznaczyła czworo astronautów, którzy polecą w podróż wokół Księżyca w ramach misji Artemis 2. Jakie wyzwania czekają na załogę Oriona?

Podczas kwietniowej konferencji w Houston, NASA i Kanadyjska Agencja Kosmiczna ogłosiły skład załogi misji Artemis 2, pierwszej załogowej misji programu, która ma wystartować już w listopadzie przyszłego roku. Ostateczny wybór poprzedzony miesiącami wyśrubowanej selekcji padł na troje amerykańskich astronautów i jednego przedstawiciela Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

W skład załogi wejdą: komandor Reid Wiseman, pilot Victor Glover oraz dwoje specjalistów misji; Christina Hammock Koch i Jeremy Hansen. 

Dla komandora Reid’a Wisemana to będzie druga podróż w kosmos, do dwa tysiące czternastego roku służył jako inżynier na pokładzie ISS. Astronauta ma za sobą już ponad sto sześćdziesiąt pięć dni w kosmosie, w tym prawie trzynaście godzin spędził spacerując w otwartej przestrzeni kosmicznej. Przed wyborem do załogi Oriona Wiseman pełnił funkcję szefa Biura Astronautów.

Funkcję pilota będzie pełnił Victor Glover, który służył wcześniej na statku SpaceX Crew-1 podczas pierwszego lotu kapsuły Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas stu sześćdziesięciu ośmiu dni w kosmosie inżynier przeprowadzał badania naukowe i demonstracje technologii oraz uczestniczył w aż czterech spacerach kosmicznych.

Na jednego ze specjalistów misji wybrano Christinę Hammock Koch, dla której również będzie to drugi lot kosmiczny. Astronautka służyła jako inżynier na ISS, gdzie pobiła rekord najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie dla kobiety. Łącznie astronautka spędziła tam aż trzysta dwadzieścia osiem dni. Brała także udział w pierwszych w historii całkowicie kobiecych spacerach kosmicznych.

Ostatnim z członków załogi został Kanadyjczyk Jeremy Hansen, dla którego będzie to pierwszy lot w kosmos. Hansen służy jako pułkownik Kanadyjskich Sił Zbrojnych i pilot myśliwca, otrzymał wykształcenie zarówno w zakresie nauk kosmicznych jak i fizyki a w dwa tysiące siedemnastym roku został pierwszym Kanadyjczykiem, któremu powierzono szkolenie przyszłych astronautów NASA. W dwa tysiące dziewiątym roku został wybrany na jednego z dwóch kandydatów do reprezentacji Kanady w kosmosie i to on ostatecznie trafił do załogi Oriona.

 

artemis2crew Załoga Artemis 2, od lewej: pilot Victor Glover, dowódca Reid Wiseman oraz specjaliści misji Jeremy Hansen i Christina Koch. Razem staną się pierwszymi ludźmi, którzy polecą na Księżyc od ponad 50 lat. (Źródło zdjęcia: NASA/Robert Markowitz)

Tak o astronautach wypowiedział się administrator NASA, Bill Nelson: Załoga Artemis II reprezentuje tysiące ludzi pracujących niestrudzenie, aby doprowadzić nas do gwiazd. To jest ich załoga, to jest nasza załoga, to jest załoga ludzkości. Każde z nich ma swoją własną historię, ale wszyscy reprezentują nasze credo; „E pluribus unum” „Z wielu, jeden”. Razem rozpoczynamy nową erę eksploracji dla nowego pokolenia gwiezdnych żeglarzy i marzycieli: Generacji Artemis.

Wszyscy astronauci reprezentują nowe idee podboju kosmosu i międzynarodowej współpracy. Podczas misji załoganci Oriona przetestują zaawansowane systemy podtrzymywania życia, komunikacji i nawigacji, jednak ich głównym celem będzie udowodnienie, że człowiek posiada możliwości i technologie potrzebne do życia i pracy w przestrzeni kosmicznej. Dziesięciodniowa misja Artemis 2 nie wyląduje na Księżycu, zamiast tego będzie podążać hybrydową trajektorią swobodnego powrotu na Ziemię. Orion wykorzysta swój moduł serwisowy do wykonania szeregu manewrów, aby podnieść swoją orbitę wokół Ziemi i ostatecznie umieścić załogę na trajektorii swobodnego powrotu, w której ziemska grawitacja naturalnie pociągnie statek kosmiczny z powrotem do domu po zakończonym przelocie w pobliżu Księżyca.

Załoga Artemis 2 zbliży się na odległość dziesięciu tysięcy czterystu dwudziestu siedmiu kilometrów od powierzchni Księżyca i przemierzy dziesięć tysięcy trzysta kilometrów poza jego ciemną stronę. Będzie to najdalszy lot załogowy w historii, podczas którego astronauci będą mogli obserwować zarówno Ziemię jak i Księżyc.

Podczas misji NASA wykorzysta możliwości innowacyjnych technologii do zbadania większej niż kiedykolwiek powierzchni naszego satelity.

Misja zakończy się lądowaniem Oriona na Oceanie Spokojnym u Wybrzeży Kalifornii, gdzie statki Marynarki Wojennej i zespoły NASA będą przygotowane do odzyskania załogi i statku kosmicznego. Udany lot będzie oznaczał początek przygotowań do misji Artemis 3, czyli pierwszego powrotu ludzi na Księżyc od ponad pięćdziesięciu lat. Ostatni raz po powierzchni Srebrnego Globu spacerowali astronauci Apollo 17. Dokładnie czternastego grudnia dwa tysiące dwudziestego drugiego roku miała miejsce okrągła rocznica tego wydarzenia. Historyczny powrót na Księżyc w ramach misji Artemis 3 planowany jest na dwa tysiące dwudziesty piąty rok. Cały program Artemis to początek cyklu długoterminowych misji eksploracyjnych najpierw na Księżyc a ostatecznie także na Marsa.

Oprócz załogi Artemis 2 w niedługim czasie bliskie okolice naszego satelity odwiedzą co najmniej dwa inne zespoły. Partner NASA, SpaceX, już zapowiedziało dwa takie loty, które mają zostać sfinansowane ze środków prywatnych. Szczegóły tych ekspedycji są na razie w fazie planowania, jednak już znamy część załogantów statku Starship, którzy polecą w podróż wokół Księżyca. W grudniu ubiegłego roku Japoński miliarder Yusaku Maezawa wyznaczył grupę ośmiu artystów z całego świata, którzy razem z nim mają udać się w tę niecodzienną podróż. Wcześniej amerykański biznesmen Dennis Tito zapowiedział, że razem z żoną planuję być częścią drugiej wyprawy SpaceX. Misja Artemis 2 wyznaczy kurs dla kosmicznej turystyki, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, komercjalizacja lotów kosmicznych może stać się rzeczywistością szybciej niż możemy się spodziewać.