27 czerwca 2023 roku zapisze się w annałach NASA jako kolejny etap w misji Parker Solar Probe. Ten dzień stanowił niezwykle istotny punkt w podróży sondy – udało jej się dokonać szesnastego okrążenia Słońca.

Jednak to jeszcze nie wszystko. 22 czerwca 2023 roku, Parker Solar Probe zbliżyła się na odległość zaledwie 8,5 miliona kilometrów od powierzchni Słońca, poruszając się z prędkością 586,794 kilometrów na godzinę. Pomimo tak bliskiego kontaktu z naszą centralną gwiazdą, sonda wyłoniła się z tego przelotu nieuszkodzona i w pełni sprawna.

1280px-Parker_Solar_Probe Artystyczna wizja Parker Solar Probe zmierzającej w kierunku Słońca.
Źródło: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Jednak zespół zarządzający misją sondy Parker Solar Orbiter nie miał zbyt wiele czasu na świętowanie tych osiągnięć. Już 21 sierpnia 2023 roku, sonda ma zaplanowane kolejne niezwykle ważne zadanie – szóste spotkanie z Wenus. Aby zapewnić gładki przebieg tej misji, zespół z Laboratorium Fizyki Stosowanej na Johns Hopkins APL przeprowadził drobne poprawki trajektorii 7 czerwca 2023 roku. To pierwsza korekta kursu od marca 2022 roku. Ten przelot będzie szóstym z siedmiu planowanych spotkań z Wenus podczas podstawowej misji Parker Solar Probe. Dzięki grawitacji Wenus, sonda ma za zadanie zwęzić swoją orbitę wokół Słońca i przygotować się na kolejne zbliżenie, tym razem na odległość zaledwie 7,2 miliona kilometrów od jego powierzchni. Biorąc pod uwagę, że aktywność Słońca jest coraz większa, ten przelot będzie szczególnie istotny dla dalszych badań w dziedzinie heliofizyki.

Parker Solar Probe jest częścią programu NASA „Living With a Star”, którego celem jest eksploracja aspektów systemu Słońce-Ziemia, które bezpośrednio wpływają na życie i społeczeństwo. Program „Living With a Star” jest zarządzany przez Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt, Maryland, na rzecz Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. Sonda została zaprojektowana, zbudowana i jest obsługiwana przez APL, które zarządza misją dla NASA.

Czy w obliczu tak niezwykłych osiągnięć sonda Parker Solar Probe niesie ze sobą promyk nadziei dla przyszłych misji kosmicznych? Czas pokaże, ale z pewnością jest to ważny krok w naszym dążeniu do zrozumienia naszego najbliższego kosmicznego sąsiedztwa.

Patronite

Patronite

Zostań Patronem Astrofazy! Pomóż rozwijać projekt i zyskaj dostęp do bonusowych treści!

Parker Solar Probe to niewielka sonda kosmiczna, która od 2018 roku prowadzi misję badawczą w obszarze najbliższym naszemu Słońcu. Jej nazwa upamiętnia amerykańskiego astrofizyka Eugene’a Parkera, pioniera w dziedzinie badań nad plazmą i wiatrem słonecznym.

Misja Parker Solar Probe została zaprojektowana w taki sposób, aby dostarczyć naukowcom najbardziej bezpośrednich i szczegółowych danych dotyczących naszej centralnej gwiazdy. Celem tej misji jest zrozumienie, jak Słońce oddziałuje na otoczenie kosmiczne i jakie są konsekwencje tych oddziaływań dla życia na Ziemi. Głównym punktem zainteresowania badaczy są korona słoneczna oraz wiatr słoneczny.

Dzięki Parker Solar Probe, naukowcy zyskują nowe, cenne informacje na temat działania naszego Słońca. Dotychczasowe odkrycia sondy już znacząco przyczyniły się do zrozumienia korony słonecznej, a także pomogły w badaniu zjawiska ucieczki jonów z atmosfery Marsa.

Każda kolejna „wizyta” sondy blisko Słońca przynosi nowe, fascynujące odkrycia i pozwala na coraz lepsze zrozumienie tego, jak działa nasze Słońce i jakie jest jego oddziaływanie na otaczającą je przestrzeń kosmiczną.