Dokładnie tego dnia – 19 kwietnia 1971 pierwsza na świecie stacja kosmiczna zostaje wystrzelona na orbitę. Tak, minęły już równo 52 lata odkąd Związek Radziecki wystrzelił pierwszą na świecie stację kosmiczną Salut 1.
Salut 1, pierwsza na świecie stacja kosmiczna – widoczna podczas przygotowań do jej wystrzelenia 19 kwietnia 1971 na zdjęciu z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos. (Źródło zdjęcia: Roscosmos)
Po tym, jak NASA zdołała wysłać astronautów na Księżyc, Związek Radziecki zdecydował, że kolejnym wielkim osiągnięciem w wyścigu kosmicznym będzie umieszczenie na orbicie stacji kosmicznej z załogą.
Salut 1 był zmodyfikowaną wersją stacji kosmicznej Ałmaz Związku Radzieckiego, która była częścią ściśle tajnego programu wojskowego i była wówczas jeszcze w fazie rozwoju.
Pierwsza załoga, która odwiedziła Salut 1 na orbicie, wystartowała zaledwie cztery dni po tym, jak zrobiła to stacja kosmiczna. Jednak ta załoga miała pewne problemy techniczne podczas próby dokowania do stacji kosmicznej w swoim statku kosmicznym Sojuz, więc wrócili do domu bez wchodzenia na stację.
Kolejna załoga wystartowała dwa miesiące później i po udanym dokowaniu spędziła na pokładzie stacji 23 dni. Niestety powrót zakończył się już tragicznie. Planowany był na dzień 29 czerwca, jednak na skutek awarii systemu wyrównywania ciśnienia Sojuza 11 cała załoga w składzie dowódca ppłk Gieorgij Dobrowolski, inż. pokładowy Władisław Wołkow oraz inż Wiktor Pacajew zginęli podczas wejście w atmosferę. Tragiczny wypadek spowodował, że następny lot załogowy na stację Salut 1 został anulowany i już nigdy żaden inny kosmonauta nie dostał się na pierwszą radziecką stację kosmiczną.
Wystrzelona przez Związek Radziecki w 1971 roku stacja kosmiczna Salut 1 okrążyła Ziemię prawie 3000 razy w ciągu 175 dni w kosmosie, zanim została celowo zdeorbitowana i uderzyła w Ocean Spokojny. Stacja miała około 20 metrów długości i 4 metry średnicy w najszerszym miejscu. Zainstalowanych był około 1300 różnorodnych urządzeń, a aparatura naukowa i pomiarowa miała łączną masę około 1200 kg.