Widok Filarów Stworzenia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w średniej podczerwieni mrozi krew w żyłach. Instrument MIRI nie rejestruje światła tysięcy gwiazd istniejących w tym regionie. To sprawia, że uwidaczniają się pozornie nieskończone warstwy gazu i pyłu.
Wykrywanie pyłu przez instrument Webba Mid-Infrared Instrument (MIRI) jest niezwykle ważne – pył jest głównym składnikiem, z którego formują się gwiazdy. W tych gęstych niebiesko-szarych filarach aktywnie powstaje wiele gwiazd. Kiedy tworzą się tam węzły gazu i pyłu o wystarczającej masie, zaczynają one zapadać się pod wpływem własnego przyciągania grawitacyjnego. Powoli się nagrzewają – i ostatecznie tworzą nowe gwiazdy.
Dlaczego na zdjęciu z MIRI nie widać tylu gwiazd co na poprzednim zdjęciu z NIRCam? Gwiazdy zazwyczaj nie emitują dużo światła w średniej podczerwieni. Zamiast tego najłatwiej je wykryć w świetle ultrafioletowym, widzialnym i bliskiej podczerwieni. W tym widoku MIRI możne obserwować dwa typy gwiazd. Gwiazdy na końcach grubych, pyłowych filarów niedawno odrzuciły otaczającą je materię, dzięki czemu możemy je zaobserwować. Świecą na czerwono, ponieważ ich atmosfera jest wciąż spowita płaszczami pyłu. Niebieskie odcienie wskazują gwiazdy, które są starsze i straciły większość swoich pyłowych otoczek.
Światło średniej podczerwieni uwidacznia również gęste obszary gazu i pyłu. Czerwony obszar u góry, to miejsce, w którym pył jest zarówno rozproszony i chłodniejszy. I chociaż może się wydawać, że scena rozjaśnia się w lewym dolnym rogu tego obrazu, najciemniejsze szare obszary są tam, gdzie znajdują się najgęstsze i najchłodniejsze obszary pyłu. Warto również zauważyć, że jest tu o wiele mniej gwiazd i nie widać żadnych galaktyk w tle. Filary Stworzenia z Jamesa Webba ujawniają tu swój kształt, niezakłócony światłem gwiazd.
Dane z Webba w średniej podczerwieni pomogą naukowcom dokładnie określić, ile pyłu znajduje się w tym regionie – i z czego jest zrobiony. Te szczegóły sprawią, że modele Filarów Stworzenia będą znacznie bardziej precyzyjne. Z biegiem czasu zaczniemy lepiej rozumieć, w jaki sposób gwiazdy powstają i wydostają się z tych pyłowych obłoków na przestrzeni milionów lat.
Zobacz zdjęcia w dużej rozdzielczości